Григорій Гладій: «Нескорений» українець у «Людях Ікс»

Photo of author
Written By Nelegal

Григорій Гладій – один з тих, чия кінокар’єра почалась ще в СРСР, у роки так званого «Застою», відтоді минуло вже понад 50 років. Чому з цього варто почати? Бо завершення огляду буде також зі згадкою тих часів…

Отож у 1973 році вийшла легендарна українська радянська стрічка «У бій ідуть одні «старики». З дуже епізодичної ролі у ній почались кіноролі Гладія. Йому на момент прем’єри було 17 років.

Згодом були серйозніші ролі в байопіку про Соломію Крушельницьку («Повернення Батерфляй») і у знаному фільмі Миколайчука «Така пізня, така тепла осінь». Зрештою, у вісімдесятих Григорій Гладій отримував і головні ролі у радянських та міжнародних стрічках різних жанрів. Втім, їхні назви для сучасного глядача є невідомими: «Відступник», «Гра хамелеона», «Фантастична історія»… Та варто згадати «Украдене щастя» (1984) – екранізацію хрестоматійного твору Івана Франка. У двосерійній драмі Григорій Гладій грав одну з головних чоловічих ролей – Михайла.

usch

Настали 90-ті, – непрості часи для українського кінематографу. І уже в 1991 році Григорій Гладій зіграв у незвичному закордонному фільмі. Зрештою, можливо вперше український актор виконав одну з головних ролей в угорському кіно. У нашому випадку це драма «Шляхи смерті й ангели» (Halálutak és angyalok). Зупинимось на цій стрічці, адже сама участь українця в угорському фільмі – дещо екзотичне. Режисер, сценарист та актор Золтан Камонд розповідає про престарілого Йожефа Шревеку, який має особливі здібності. Він відчуває наближення смерті, тому хоче передати свої знання своєму синові Іштвану (саме його зіграв Григорій Гладій). Спадкоємець не надто зацікавлений у отриманні знань від свого батька. Єдина надія Йожефа – юна Ілона, подруга Іштвана, яка відкриває в собі здібності старого.

Згодом були незначні ролі у канадських серіалах, і одній квебекській (бо франкомовній!), комедії «Ідеальний чоловік».

Власне дев’яності – це не тільки робота у Канаді, а повноцінний переїзд у країну з найбільшою українською діаспорою. У канадському кіно Григорій Гладій неодноразово грав разом зі знаним у країні кленового листя актором Роєм Дюпюї, який неодноразово працював навіть у американо-канадських фільмах, щоправда, більшість з них невідомі широкому загалу. Найвідоміша картина – це «Гемоглобін», жахи з самим Рутгером Хауером в одній з ролей. Втім, на українському телебаченні тандем Дюпюї-Гладій опинився завдяки популярному наприкінці 1990-их серіалі «Її звали Нікіта». В одній з серій («Обов’язкова відмова») Гладій грає протагоніста.

Також варто згадати фантастичну драму 2002 року «Le marais» («Болото»), у якій Григорій Гладій грає головну роль. У ній персонаж Гладія спілкується як французькою, так і українською.

Однак в українських фільмах також грав час від часу. В 2000 році він зіграв свою найвідомішу роль у біографічному фільмі про генерала УПА Романа Шухевича – «Нескорений». В одному зі своїх інтерв’ю актор згадував, що з творцем «Нескореного», Олесем Янчуком він познайомився саме у Канаді, на кінопоказі попередньої роботи метра. Ймовірно, йшлося про «Атентат. Осіннє вбивство у Мюнхені». Янчук одразу зауважив схожість Гладія і Шухевича. У 2001 році байопік вийшов на широкі екрани.

Через кілька років Гладій повернувся на телеекрани, та в зовсім новій для себе іпостасі – одного з ведучих української версії популярного французького реаліті-шоу «Форт Буаяр».

Згодом були епізодичні та головні ролі у канадських та інших фільмах, а ще робота у театрі. Гладій-театральний актор має чималий досвід на театральних сценах різних країн і як актор, і як режисер.

Мабуть, найнезвичнішою роллю у його послужному списку є епізодична з’ява у марвелівському коміксі «Люди Ікс: Дні минулого майбутнього». Сцена присвячена реальній події – Паризькій мирній угоді (що відбулась, до речі, у 1973 році, про який ми вже згадували), де Гладій буквально кілька секунд є у кадрі. Йому дісталась роль генерала з СРСР.

glagyi

Нерідко актора вважають схожим на голлівудця Роберта де Ніро. І хто зна, може це зіграло на руку, коли підбирали виконавця однієї з ролей для канадського фільму «The Gear» (2017). Кримінальна драма – жанр, доволі звичний для де Ніро. Для Гладія дісталась роль боса злочинного угруповування.

gl