Наталія Сумська: сімейна у житті, сімейна у кіно

Photo of author
Written By Nelegal

Знавцям українського кіно прізвище Сумська давно відоме. Чи то завдяки Ользі, чи то завдяки її старшій на 11 років сестрі Наталії. Останню можна вважати менш відомою, та не менш досвідченою. У її списку ролей дуже різні персонажі та різножанрове кіно. А віднедавна й озвучення мультгероїні. Кіносвіт уклав добірку вартих уваги фільмів за її участю знятих у часи Незалежності.

Карпатське золото

Фільм про УПА, їхню боротьбу і пошуки скарбу десь глибоко у Карпатах. Фільм про повстанців у 1991 році є досить сміливим кроком, до того ж у фільмі зіграли на той час уже знані Борислав Брондуков і Кость Степанков. Варто додати, що знімали стрічку в Закарпатті, аж у чотирьох тамтешніх замках: Паланок (Мукачево), Берегвар (також відомий як Палац Шенборнів біля с.Карпати Мукачівського району), Ужгородський і Невицький.

shnbrn

Так, Наталя Сумська зіграла одну з головних ролей. Як на жіночу роль, вона доволі динамічна. В одному з епізодів її героїні, учительці, доводиться втікати від переслідування, де частина погоні з лісу переходить у руїни Невицького замку. Є й інші моменти, що нагадують гостросюжетні бойовики. Втім, офіційно це історична воєнна драма. Останні хвилини стрічки доводять це, адже у них різкий перехід від святкового колядування сільських дітей до сумного прощання учительки з упівцем. Тлом завершальної сентиментальної сцени є знову ж таки замок, одразу після нього в кадрі зимові краєвиди Карпат, – чим не прийом українського поетичного кіно?

smsk

Фільм «Вишивальниця у сутінках»

У 2002 році вийшла непримітна стрічка, де Наталія Сумська не лише виконавиця одної з головних ролей, а й найіменитіша акторка. Бо ж решта імен досі маловідомі, тоді ще починали кінокар’єру, а режисер був у «підвішеному стані», зрештою і зараз Микола Седнєв уже історія нашого кінематографу.

Розповідь про інтриги та змагання жінок за чоловіка на фоні приморської провінції. Глава сім’ї під час відпустки наважується на «курортний роман» з однокласницею, хоча у нього є коханка і доросла донька, яка і вирішує додати перчику в цьому чотирикутнику. Незвичний для тогочасного українського кіно пікантний сюжет сучасними словами можна вважати порушенням питання сімейних цінностей, відтак міг зрезонувати навіть зараз. Однак є ще технічна сторона і художня: як операторська робота, так і акторська гра бажає кращого.

vshv

Героїня Наталії Сумської – смиренна і стримана. На противагу є хитра і хтива юнка. До речі про хтивість: хоча це і драма, її можна вважати до певної міри еротичною. А там, де Ерос, там і Танатос: антагонізм двох (чи може трьох?) жінок різко завершується на березі моря. До слова, фільм доступний онлайн і на ютубі, і на інших стрімінгових сервісах.

Телесеріал «Село на мільйон»

selonam

Не можемо не згадати і телесеріали. Як відомо, художньо вони не такі цінні, як фільми. Однак у серіалах проглядається одна вельми важлива у кар’єрі Наталії Сумської тенденція, а саме те, що з нею грали і її родичі: рідна сестра Ольга Сумська і чоловік Анатолій Хостікоєв. До речі, неодноразово він грав і екранного чоловіка її героїні. Так було у «Селі на мільйон» (2016-2017 рр.), – українській версії хорватського комедійного сіткому. Хостікоєв-Сумська зіграли подружжя Боярчуків, у якому чоловік – це голова того самого села. Також вони були екранним подружжям у мелодраматичному телесеріалі «Поки станиця спить» (2013). Разом працювали і в екранізації повісті Франка «Для домашнього огнища» (1992), однак чоловіка і дружину не грали. Та найрейтинговішим серіалом, до якого долучилась акторка, безсумнівно є «Слуга народу», в якому вона мала роль матері головного героя.

Телесеріал «Катерина»

duet

Втім, знаковішою роботою дуету варто вважати «Катерину» (2016). У чотирьохсерійній мелодрамі йдеться про сільську дівчину, до якої взявся свататись відомий кіноактор. Наталя Сумська зіграла матір Каті, Хостікоєв – батька і вони обоє місцеві вчителі. Творці серіалу наголошують, що їхнє творіння за мотивами відомої однойменної поеми Тараса Шевченка. Хоча сценарист, відомий письменник Андрій Кокотюха, взяв лише літературну основу твору. Він адаптував її до сучасних українських реалій та телевізійного жанру для жіночої аудиторії, в якому немає місця трагічній кінцівці.

Сімейні ролі у кіно та в житті

Втім наголосимо, що перелічені серіали – це не всі роботи Наталії Сумської, де вона грала на одному кіномайданчику з родичами. Так, разом зі сестрою Ольгою вони працювали у згаданому на початку добірки «Карпатському золоті». А найвідомішим серіалом, де працювали обидві сестри і Анатолій Хостікоєв, є добре знана українська історична кіноепопея «Роксолана». Щоправда, у ній молодша Сумська працювала у парі з тоді ще майбутнім чоловіком старшої сестри. А Наталія – лише у малопомітній ролі Циганки.

Можливо так сталось, тому що батьки Ольги і Наталії Сумських – також актори і це спадкове? Щоправда, Ганна Опанасенко-Сумська і В’ячеслав Сумський актори перш за все театральні, їхній досвід у кіно значно менший.

opanasenko

Ольга і Наталія Сумські з матір’ю у день її 80-річчя, 2013 рік. Фото видання “Взгляд”.

Фільм Чорний ворон

chv

Знайшлась роль для Сумської-старшої і в одному з найочікуваніших історичних бойовиків, також екранізації книжки. Щоправда, ця роль другого плану, для когось взагалі епізодична – ворожка Явдоха. Та за неї народна артистка у 2020 р. здобула кінопремію «Золота Дзиґа». Роль Ворожки перегукується з наступним у нашому переліку найсвіжішим творінням, до якого причетна Сумська.

Мультфільм «Мавка. Лісова пісня»

mavvka_sumska

Дуже очікувана сучасна екранізація твору Лесі Українки є мультфільмом, відтак професійні актори та зірки українського шоу-бізнесу озвучували персонажів. Ось що про “свою” Знахарку розповіла Сумська:

«Моя героїня роз’яснює сучасному глядачеві поняття цілительської допомоги. Як рідна бабуся, вона завжди знайде потрібне слово надії та віри для кожного. Знахарки були корисними 100 років тому, і є такими ж важливими для українців зараз, бо допомагають, рятують, зігрівають душею».

Титульне фото – кадр з відео “Молитва за Україну”