Українські фільми про Різдво

Photo of author
Written By Nelegal

Український кінематограф часів Незалежності не багатий на стрічки цієї тематики. Та Кіносвіт вирішив таки знайти декілька фільмів різних жанрів, що так чи інакше можна вважати різдвяними. Вони усі дуже різні. Тому хоч вибір невеликий, але він таки є: комусь будуть цікавими історії романтичні чи комедійні, комусь – драматичні. А хтось дізнається щось нове з документалістики.

shcdrk

Та, як відомо, Різдво – це родинне свято. Відтак частинка нашого переліку рекомендована для сімейного перегляду. Тому ми розділили сучасні українські фільми про Різдво на ті, що для дітей чи сімей, і ті, що лише для старших і досвідченіших кіноманів.

Українські фільми про Різдво для дітей

Пекельна хоругва, або Різдво козацьке

Доволі популярний різдвяний сучасний фільм. Чому? Тому що головним персонажем є козак Семен. І взагалі сценарій – питомо український. Автором є відомий казкар Сашко Лірник. До того ж події починаються у свято. Хоча вийшла стрічка порівняно недавно – у 2020 році.

У фільмі-казці йдеться про козака, який через легковажність батька потрапляє у пекло. А як звідти вибратись – це вже його проблема. Та він її вирішує, ще й заохочує чортенят стати на захист України від ворогів у реальному світі.

Оскільки стрічка отримала неоднозначні відгуки кінокритиків, лише дорослу авдиторію навряд чи дуже зацікавить. А от дітей – цілком. Однак у них можуть виникати питання до якихось сюжетних поворотів чи певних жартів, яких не зрозуміють через свій вік. Відтак батьки пояснять.

Мій дідусь – Дід Мороз

Хоча ця історія не стільки різдвяна, скільки новорічна, заслуговує бути у нашій добірці. Бо ж у ній головний персонаж хлопчик. А зворушливий сюжет сподобається маленьким непосидам і любителям пригод.

Максим вирішив самотужки знайти свого дідуся. Під час пошуків з ним трапляються різні несподіванки, що звично для великого міста. Чимось історія нагадує «Сам вдома-2». Та навіть таке копіювання має право на життя, бо розраховане на сучасних українських дітлахів та їх батьків.

Різдвяні фільми для всіх

Справжній Санта

Діти вірять у свято, дорослі втрачають таку віру. Це популярний лейтмотив різних тематичних голлівудських зимових стрічок. Нарешті у 2022 році в Україні також випустили фільм про зневіру дорослих у… прості/складні речі.

Хтось перестає вірити у себе, хтось у своїх рідних. А хто ж буде рятувати ситуацію? Правильно! Санта Клаус.

Наївна комедія в цілому була непомітною в святковому прокаті (зима 2021-22), та у ній задіяли вартих уваги виконавців ролей: мегадосвідченого і просто кумедного Богдана Бенюка і молоду красуню Ксенію Мішину.

Щедрик

Історична драма не стільки про саме Різдво, а про людяність у непрості часи. Хоча без свята фільму не було, атмосферу ретро-Різдва в українському місті непогано передали на початку картини.

За сюжетом, українська сім’я вдочерила дівчат сусідів, бо їхні батьки репресовані суворими режимами, що панували в Україні у середині ХХ століття. А рідна донька сім’ї плекає надію популяризувати українську пісню у світі, аби у ньому панував мир, а не війни…

«Щедрик» проти “русского міра”

Це не просто історія однієї знаменитої пісні. Документальний фільм описує як поїздка на світський концерт 1 січня 1919 року спонукала Симона Петлюру доручити диригенту Олександру Кошицю створити хор й відрядити його у світове турне для популяризації української культури. Історично так склалось, що сюжет фільму зачіпає чимало актуальних проблем України: протидія засиллю російської ворожої культури та пропаганді, вплив культурної дипломатії України та інші.

Креденс

krds

Українці полюбляють до Львова їздити святкувати саме Різдво. От і цю сімейну драму вирішили зняти у Львові.

У цій дещо парадоксальній розповіді ступор у сімейних відносинах між музикантом та його родичами. Наталія має намір отримати незвичний спадок – родинну реліквію креденс (шафу з шухлядами для різних дрібничок). Але заповідачка визначила умову для отримання креденсу. Одна з доньок повинна завагітніти, бо вже у літах. Та жінка навіть не одружилась, і у родичів з’являється незвична ідея. І повинен їй допомогти у цьому чоловік рідної сестри…

Власне у кадрі відверто небагато Різдва. Воно є швидше фоном історії. Однак остання сцена відбувається на Святвечір, коли родина у вишиванках вечеряє за столом, дитина колядує, і… стається несподіванка. Це все добряче нагадує театр абсурду.

Ангели чудяться

Іронічний та смішний співак Дзідзьо створював імідж простакуватого чоловіка з села і завдяки смішним короткометражним фільмам на свому ютуб-каналі. Щоріздва його публіка та українські користувачі інтернету переглядають його різдвяну історію «Ангели чудяться».

У ній троє друзів несподівано вирішують піти по сусідах колядувати, вдаючи церковний хор і нібито збираючи гроші на потреби місцевого храму. Пригода завершується ще більш непередбачувано, ніж почалась.

Творці відео розповіли реалістичну ситуацію, непогано передавши колорит і говірку звичайного галицького села й ментальність селян. Можливо не всім буде смішно, та для перегляду за святковим столом у родинному колі підійде.

Читайте також про українські фільми, яким ідеально підійшла зима