Авторитетне видання Empire створило унікальний рейтинг найбільш успішних, відомих та улюблених героїв кінематографу за всю його історію. Оприлюднений ТОП-50 викликав хвилю обговорення і суперечок, але в цілому публіка та критики схвально оцінили вибір експертів журналу. Пропонуємо вам також оцінити те, на яких місцях розташувалися ті, чи інші персонажі кіно. У першій частині – місця з 50-го по 41-е. Нижня десятка. Аутсайдери серед легенд.
50. Мартін Броуді
Шериф вигаданого курортного містечка з класичного фільму жахів Стівен Спілберга «Щелепи». Він мусить самовіддано боротися не лише з акулою-людожером, а й з мером, який не хоче розповідати людям про загрозу, аби не втратити прибутки від туристичного сезону. А в другій частині – ще й проти суспільства, яке не вірить у повернення риби-монстра. Тут Броуді постає героєм у квадраті, рятуючи ще й дітей.
В перших двох частинах фільму – родоночальника жанру блокбакстерів – роль шерифа зіграв Рой Шайдер, який був справжньої зіркою у 70-х. Дві номінації на «Оскар» за «Французький зв’язковий» і «Весь цей джаз» просто так не дають. А між ними якраз і вмістилися дві частини «Щелеп».
Роль чудово охарактеризував сам актор. За правилами правоохоронці носять значок з лівого боку одягу, але Шайдер наполіг на неправильному – правому – розміщенні. Пояснив це він наступним чином: «Я хочу, аби глядачі відразу розуміли, що перед ним непростий за характером чоловік. Це підсвідомо виводить публіку з рівноваги».
У третій та четвертих частинах франшизи роль Броуді зіграли вже інші актори, але їм не вдалося повторити успіх Шайдера.
49. Меріда
Принцеса з мультфільму «Відважна» – яскравий образ сучасного періоду фемінізму, який був створений саме для дітей. Донька короля Шотландії змалечку бавиться не ляльками, а луком зі стрілами, а в старшому віці категорично заявляє, що не буде спостерігати, як за її руку будуть змагатися чоловіки, а сама буде брати участь у цих змагання.
Правда, зухвалий виклик середньовічній патріархії матиме купу негативних наслідків, але героїчна юнка здолає усі труднощі і, трішки вгамувавши власну гординю, виправляє ситуацію.
48. Рік Блейн
Класика кінематографу – фільм «Касабланка» – вийшов не екрани у розпал Другої світової війни, у 1942 році. Джентльмен, що живе за власними правилами у виконанні Гамфрі Богарта за 100 хвилин видає купу фраз, які стали легендарними цитатами. Від цинічного «мене це не стосується» (i stick my neck out for nobody) до романтичної «у нас завжди Париж» (we’ll always have Paris).
Окремої уваги заслуговують короткі діалоги на кшталт: « Я чув, що вас вбили 5 разів у 5 різних місцях. – Так. І кожного разу це була правда» або «Цей пістолет націлений прямо на твоє серце! – Це найменш вразливе моє місце».
Ключова мить фільму – багатозначний кивок у критичний момент. Крихітний епізод, але для справжнього героя більш ніж достатньо.
47. Аксель Фолі
Детектив, що став головним героєм у трилогії «Поліцейський з Беверлі-Гіллз» (анонсована й четверта частина, але поки що ідея не реалізована). Едді Мерфі створив яскравий образ поліцейського – кмітливого і веселого, який завжди знайде неприємності на свою голову. Але з честю виплутається не лише з робочих, але й з особистих проблем.
Цікаво, що роль Акселя Фолі писалася для Сільвестра Сталлоне. Але той спочатку переписав значну частину сценарію та діалогів, а потім взагалі відмовився брати участь у зйомках, «запозичивши» деякі ідеї для фільму «Кобра», яки було знято у 1986 році – за два роки після виходу першої частини «Поліцейського з Беверлі-Гіллз.
46. Ваяна
І знову дівочий образ героїні, яка кидає виклик забобонам і стереотипам, отримує в результаті купу проблем, але з честю сама ж їх і перемагає. Попутно ще й мотивує інших і навчає власному баченню гідності, дружби та моралі.
Воно носить сукню та товаришує з тваринами, але насправді Ваяна – це вибухова острів’янка, яка не готова відступати перед труднощами і готова кинути виклик не лише природним стихіям, але й надприроднім силам. Звикайте – так тепер виглядають диснеївські принцеси.
45. Катніс Евердін
А це вже «принцеса» з фільму для старшого покоління у виконанні Дженіфер Лоуренс. Фантастичний бойовик «Голодні ігри» вийшов 8 років тому, а головна героїня – вже у ТОП-50 кіноперсонажів. І встигла з’явитися ще у трьох частинах – продовженні стрічки.
У першій частині Катніс заради захисту молодшої сестри погоджується взяти участь у смертельній розвазі місцевих еліт – війні за головний приз, в якій з 12 учасників виживе лише один. Думаємо, не буде спойлером, якщо повідомити, що героїня Дженіфер Лоуренс вижила.
До речі, «Катніс» – це рослина, яка більше відома під іншою назвою: «накінечник стріли». Символічно.
44. Шалений Макс
Скажений, безрозсудний, навіжений, божевільний… Слово «mad» з англійської можна перекласти багатьма способами. І запросити для того, аби втілити образ крутого поліцейського, якому начхати на власну безпеку можна не лише Мела Гібсона (як це було у перших трьох частинах з 1979 по 1985), а й Томаса Гарді (через 30 років після нібито завершення історії).
Макс Рокотанскі у постапокаліптичному світі став міфічною фігурою – месником і захисником усіх, хто не може самотужки дати відкоша злу. Така собі мрія-міф про світову справедливість. Навіть якщо для її досягнення потрібно діяти не зовсім гуманними методами.
43. Блейд
Коміксова варіація на тему «свій черед чужих, чужий серед своїх». Веслі Снайпс в образі вампіра-убивці, який мститься вампірам за смерть матері і намагається при цьому зберегти людські риси.
Чимало критиків вважають, що саме з Блейда у 1998 році, а не з Людини-Павука чи Супермена почалася кінореволюція і масова екранізація коміксів про супергероїв. А от що не підлягає сумніву – то це той факт, що Блейд досі залишається одним з найкрутіших героїв у цьому жанрі.
42. Еш
Персонаж кінотрилогії «Зловісні мерці» (1980-і – поч. 90-х) і популярного сучасного серіалу «Еш проти зловісних мерців – нетиповий антагоніст фільму жахів. Фреді Крюгер розбещує дітей, Джейсон Вурхіз був несамовитим вбивцею з серйозними психічними проблемами…
Зазвичай це «погані хлопці», тоді як Еш Вільямс проливає купу крові заради вигнання демонів з одержимих друзів. З іншого боку – він не класичний герой, а простий хлопець, який часто не знає, як мають поводитися круті персонажі, але все одно спробує себе в цій ролі. І саме перехід від звичайного юнака до статусу «Брудного Гаррі» для дедайтів – найцікавіша лінія фільму.
41. Кларіса Старлінг
Знову фільм жахів. Знову демони. Але тепер – власні, внутрішні. Впоратися з якими подекуди значно складніше, ніж з реальними аби фантастичними тварюками. Стажерка ФБР холоднокровно впоралася і з внутрішніми переживаннями і детективною роботою. А Джоді Фостер за прекрасно зіграну роль у «Мовчанні ягнят» отримала у 1992 році Оскар.