Роккі, Рембо і не тільки. 12 найкращих фільмів Сильвестра Сталлоне

Photo of author
Written By Сергій К

rambo

Сильвестр Сталлоне навряд чи може вважатися геніяльним актором, а серед фільмів за його участю ви не знайдете шедеврів кіномистецтва. Втім, нащадок переселенців з України (його прабабуся походила з родини одеських підприємців) точно є легендою Голівуду хоча би за франшизи «Роккі» та «Рембо». Але на рахунку актора є ще чимало цікавих і часто несподіваних для тих, хто звик його бачити у бойовиках, амплуа. Отже – 12 найкращих фільмів Сильвестра Сталлоне.

Скелелаз (1993)

cliffhanger

93-й можна назвати роком реанімації кар’єри Сильвестра Сталлоне. Перед цим провалилися його чергові частини «Рембо» (третя) і «Роккі» (п’ята), недолугою вийшла комедійна роль у фільмі «Стій, а то моя мама стрілятиме!»… Перевантаження вийшло досить успішним. Спочатку «Руйнівник» повернув інтерес шанувальників, а потім «контрольним пострілом» став бойовик «Скелелаз».

Герой Сталлоне мусить пересилити свою депресію і вирушити у гори, де кількома місяцями раніше він не зміг врятувати дівчину свого друга. Тепер потрібна допомога іншим. Втім перемогти треба не лише себе, але й банду грабіжників, які вирушають у ті ж гори, аби забрати 100 мільйонів доларів з літака міністерства фінансів, що розбився.

Фільм розкритикували експерти, альпіністи знайшли у ньому безліч відвертих ляпів та невідповідностей реаліям, він претендував на ганебну нагороду «Золота малина» за найбільш невдалу роботу… Але серед глядачів «Скелелаз» став хітом і перезапустив кар’єру Сталлоне.

Нічні яструби (1981)

nighthawks

На піку слави (позаду – дві над популярні частини «Роккі», а посередня третя ще не вийшла) 35-річний Сильвестр Сталлоне зіграв роль нью-йоркського поліцейського, який мусить боротися з міжнародним терористом, що прагне посіяти паніку в місті. В ролі антигероя – Рутгер Хауер, для якого цей фільм став дебютом у Голівуді.

Їхні протистояння вийшло настільки захоплюючим, що фільм досі називають одним з лідерів за кількістю переглядів. Не дивно, адже тут є все, за що ми любимо бойовики: видовищні трюки, запаморочливі гонитви, світ на межі катастрофи…

Критики напівжартома називають цю роль найкращою для бородатого Сталлоне.

F.I.S.T. (1978)

f_i_s_t_

В українському перекладі фільм має назву «Кулак», проте це не відображає оригінальну гру слів, де з абревіатури Федерація міжрегіональних далекобійників» складається слово «ПЕРШИЙ».

У цій драмі Сталлоне зіграв робітника часів Великої депресії, який не може терпіти свавілля роботодавців та очолює виступ невдоволених колег. Тут вся Америка 1930-х: страйки, профспілковий рух, мафія… І хоча м’язи актора знову затребувані по максимуму, все ж у «Кулаку» він добре розкрився і в статусі драматичного актора.

Оскар (1991)

oscar_ss

А це вже – комедія. І не просто комедія, а замах на римейк класичної французької однойменної стрічки з неперевершеним Луї де Фюнесом у головній ролі. Звісно, до геніального француза Сталлоне не дотягує, проте це, без сумніву, найкраща його комедійна роль. Роль мафіозі, на якого звалилася купа проблем.

По-перше, він намагається зав’язати з кримінальним світом і стати добропорядним банкіром, оскільки обіцяв це татові перед його смертю. По-друге, неодружена донька заявляє, що вагітна. По-третє, бухгалтер зізнається в крадіжці… А по-четверте – тут безліч кумедних сцен, плутанини, несподіваних зустрічей і відкриттів. Ви точно будете реготати не менше, ніж під час перегляду французького фільму.

Нестримні (2010, 2012, 2014)

the_expendables

Сильвестр Сталлоне точно не збирається на пенсію і готовий тішити шанувальників новими роботами. Найбільше очікується «Нестимні-4», адже перші три частини франшизи були достить успішними. В першу чергу, завдяки зірковому складу акторів. Крім Сталлоне тут знялися Джейсон Стетгем, Міккі Рурк, Дольф Лундгрен, Арнольд Шварценегер, Брюс Вілліс, Жан Клод ван Дам, Чак Норріс, Антоніо Бандерас, Мел Гібсон, Гаррісон Форд…

Більшість з легенд бойовиків 80-х та 90-х років зіграли ролі елітних найманців, які заробляють на життя небезпечною роботою: звільненням заручників, ліквідацією найнебезпечніших злочинців і навіть державними переворотами у країнах третього світу. Якщо вам потрібен екшен у кубі – то «Нестримні» саме той варіант.

З трьох частин (четверта на підході) найвищий рейтинг отримала друга, проте кожна заслуговує на увагу.

План втечі (2013)

escape_plan

Ще одна ностальгія за класичними бойовиками, де напарником Сталлоне виступив Арнольд Шварценегер. Арні – в’язень, з яким знайомиться у найбільш надійній тюрмі герой Слая. Родзинка в том, що герой Сталлоне є інженером, який проєктує та випробовує на собі найкращі в’язниці США.

Чергова спроба стає надзвичайно ризикованою, коли стає зрозуміло: це не «тест-драйв» нової буцегарні, а підстава і тепер втеча є не просто частиною професії, а питанням життя та смерті. Парочка підстаркуватих героїв бойовиків 80-х намагається вижити і втекти. Напружений трилер тримає інтригу та глядацький інтерес до останніх хвилин.

Руйнівник (1993)

demolition-man

Це та сама складова перезавантаження кар’єри Сталоне на початку 90-х. І перший його науково-фантастичний фільм. У 90-х неврівноваженого поліцейського, який полює за маніяком-терористом, і самого злочинця заморожують у якості запобіжного заходу (мовляв, так вони перевиховуються) на кілька десятиліть. За 40 років лиходій звільняється і потрапляє в ідеальні умови – злочинності більше не існує (навіть матюкатися ніхто не наважується), тож правоохоронці не вміють протистояти зловмисникам. Для боротьби з антигероєм розморожують і Сталлоне.

Карколомне протистояння з лиходієм, перестрілки і прекрасний гумор (три мушлі в туалеті пам’ятають усі, хто родом з 80-х). Плюс чарівна юна Сандра Баллок (після цього фільму вона стала зіркою). Як результат – неймовірні для початку 90-х 160 мільйонів прибутку. І одна з найбільш знакових ролей Сталлоне.

Перемога (1981)

escape_to_victory

Успішно знявся Сильвестр Сталлоне і в історичній спортивній драмі «Перемога». Він надзвичайно органічно вписався у фільм, сюжет якого розгортається навколо матчу між нацистами та військовополоненими під час Другої світової війни. Перемога потрібна ув’язненим не лише на полі, але й у реальному житті, адже паралельно з тренуваннями ведеться масштабна підготовка до втечі полонених.

У зйомках взяли участь легендарні футболісти: бразилець Пеле, англієць Боббі Мур, аргентинець Освальдо Арділес, поляк Казімеж Дейна, бельгієць Поль ван Гімст та інші. Сталлоне в цій компанії випала роль резервного голкіпера, який в підсумку стає головною дійовою особою як спортивного поєдинку, так і плану втечі.

Поліцейські (1997)

cop_land

Детективна драма, що викриває проблему корупції в правоохоронних органах США. У парі х героєм Роберта де Ніро, шериф містечка Гаррісон, роль якого виконав Сталлоне, розплутують ланцюжок кругової поруки, торгівлі наркотиками, шахрайства з нерухомістю і навіть вбивств, до яких причетні вищі поліцейські чини, серед яких чимало друзів дитинства шерифа.

Незалежно від того, в якому жанрі працює режисер Джеймс Мангольд (від мюзиклу до вестерну), його фільми – це в першу чергу внутрішні драми головних персонажів. «Поліцейські» і герой Сталлоне – яскраве тому підтвердження. І чудовий приклад того, що сьогоднішній іменинник міг би стати прекрасним актором, якби був трішки більш перебірливим на етапі вибору сценаріїв.

Крід (2015)

creed

Франшиза «Роккі» не відпускає Сильвестра Сталлоне навіть на пенсії. У номінально сьомій частині (хоча це швидше спін-офф основної історії) Роккі Бальбоа стає тренером і готує до виходу в ринг сина свого старого друга. Але паралельно йому доводиться тримати удар і за межами спортивної зали.

За цю роботу Сталлоне виграв перший у своїй кар’єрі «Золотий глобус» за найкращу чоловічу роль другого плану і став претендентом на «Оскар» в тій же номінації.

За три роки на екранах з’явився сиквел. Вийшло передбачувано гірше, ніж перша частина, але несподівано краще, ніж очікувалося. Так що «Крід-2» теж заслуговує на перегляд, якщо ви цього не зробили раніше.

Рембо. Перша кров (1982)

first_blood

Класика. Особливо для тих, хто народився у 70-х чи на початку 80-х і долучився до голлівудського кіно на межі 80-х та 90-х. «Рембо» – це цілий бренд з календариками, наліпками, просто фотографіями…

Учасника в’єтнамської війни, до якого зневажливо поставилися вдома, спровокувавши цілу війну усіх проти героя-одинака, могли зіграти Аль Пачино, Клінт Іствуд, Джон Траволта і навіть Дастін Гофман, але зараз неможливо уявити в образі Джона Рембо когось іншого, ніж Сильвестра Сталлоне.

Перша частина стала надзвичайно успішною. Друга – у 1985 році – трішки слабшою, хоча теж шанованою. У ній Рембо повертається до В’єтнаму, аби виконати військову місію. А от третя серія (1988 рік) стала відверто провальною, хоча й з’явилася на тлі «холодної війни», а герой Сталлоне боровся з радянськими солдатами в Афганістані. Про спроби реанімувати франшизу в 2008 та 2019 роках промовчимо. Вийшло достойно, але це вже інше кіно.

Роккі (1976)

rocky

Шість частин протягом 30 років. Всі (хіба що за винятком п’ятої у 1990-му) так чи інакше стали успішними. Спортивна сага про боксера Роккі Бальбоа наразі входить у ТОП-250 фільмів за рейтингом IMDb і 14 років тому була внесена до Національного реєстру фільмів, що мають культурне значення.

Навряд чи варто переповідати сюжет. Просто повірте: перша частина, яка отримала три Оскари (найкращий фільм, найкращий режисер, найкращий монтаж), варто побачити обов’язково. До речі, сам Сильвестр Сталлоне за роль у 1976 році також номінувався на Оскар за найкращу чоловічу роль.