За всю свою акторську кар’єру Бельмондо зіграв приблизно 100 ролей у фільмах різних жанрів, але прославився у першу чергу бойовиками та комедіями.
На знак пошани до творчості великого актора пропонуємо вам топ-14 найкращих фільмів за його участю.
На останньому подиху
Одна з перших робіт Бельмондо в кіно. Фільм цікавий не лише сюжетом, але і тим, що причетний до двох знакових для французького кінематографа подій – став класикою «нової хвилі» (інший стиль зйомки, хаотичний непередбачуваний екшен у сюжеті, підняття гострих соціальних тем) і остаточно перетворив 26-річного актора на секс-символ епохи.
За роль молодого цинічного крадія автівок, який під час гонитви убив поліцейського і тепер з коханою відривається по повній, фільм отримав одну з найпрестижніших європейських нагород – Срібного Ведмедя на берлінському кінофестивалі.
Чочара
Нетиповий фільм для Бельмондо. Воєнна драма за романом італійського письменника Альберто Моравіа. Життя і страждання матері і доньки, які ховаються від бомбардувань на півдні Італії своєю появою змінює молодий Мікеле. До воєнної драми додається ще й романтична, яка оголює страшний біль Другої світової.
Робота на майданчику із Софі Лорен дала Бельмондо чимало досвіду. А італійська акторка, до речі, за зйомки у цьому фільмі отримала «Оскар» за найкращу жіночу роль – вперше в історії нагороди за стрічку, випущену не англійською мовою.
Картуш
Ще один символ 50-х і 60-х у європейському та американському кіно – пригодницькі стрічки з натяком на історичність: лицарі, мушкетери, ковбої і «робінгуди»… Було би дивно, якби улюбленець публіки не спробував себе і у таких фільмах. Стрічку дуже добре сприйняли глядачі, а дует актора зі спокусливою Клаудією Кардінале дав чудове підґрунтя для чуток.
Бельмондо у романтизованій ролі відомого розбійника і грабіжника – «народного месника» Луї Бургіньйона на прізвисько Картуш ідеально вписався у образ.
Людина з Ріо
Ще одна пригодницька стрічка – і ще один привід для чуток про нове захоплення актора щодо партнерки Франсуази Дорлеак. Бельмондо тут зіграв роль військовослужбовця, який став свідком викрадення нареченої і у процесі переслідування бандитів, вирушає аж у Бразилію.
Кримінальна історія пошуку скарбів наповнена гонитвами, стріляниною, таємницями і купою обов’язкових атрибутів для екшена – стрибки з парашутом, крокодили, печери, землетрус… Нудьгувати точно не доведеться, адже сюжет навіть оцінили у Голівуді – фільм претендував на «Оскар» за найкращий сценарій.
Божевільний П’єро
Знову гроші, вкрадена автівка, поліцейське переслідування і пронизлива романтична історія. Цього разу герой Бельмондо випадково зустрічає своє колишнє кохання і тікає з нею від мафії, яка полює за дівчиною через валізу грошей у багажнику автомобіля. Поки загроза дихає у спину – пристрасть головних героїв одне до одного не зникає, але коли їм вдається відірватися і оселитися у безлюдному місці – виявляється, що крім спогадів і спільної пригоди їх більше нічого не пов’язує. Тож є два варіанти: розбігтися і шукати спокійного життя окремо чи кинути виклик світу і шукати нових пригод.
Фільмом захоплювалися такі майстри, як Квентін Тарантіно та Луї Арагон, він отримав головну нагороду Британського кіноінституту (1965) і номінувався на «Золотого лева» Венеціанського кінофестивалю.
Професіонал
Той випадок, коли назва фільму в першу чергу викликає музичні спогади, а вже потім – сюжетні. Легендарна мелодія Енніо Морріконе відсуває на другий план не менш талановито зняту історію секретного агента, який вирушає на чергове завдання – вбити президента однієї з африканських країн.
Утім, політика – справа брудна і події розгортаються таким чином, що уряду і спецслужбам стає вигідніше зірвати замах, викривши свого ж агента. Герой Бельмондо потрапляє на каторгу, але тепер має мету – втекти і повернутися до Франції аби помститися колишнім роботодавцям.
Ас із асів
Класика французької комедії від легендарного режисера Жерара Урі («Роззява», «Велика прогулянка», «Укол парасолькою»). Напередодні початку Другої світової війни у олімпійському Берліні доля зводить тренера французької команди з боксу з єврейським хлопчиком, родина якого вже потрапила до рук німців.
Рятуючи хлопчика, герой Бельмондо потрапляє у різні кумедні ситуації, а апогеєм пригоди стає випадковий візит тренера і його маленького підопічного до маєтку… Гітлера. Впоратися з усім цим і паралельно підтримувати романтичні стосунки із милою молоденькою журналісткою може лише справжній ас.
Чудовисько
«Чудовисько» – результат творчого тандема Бельмондо та ще одного легенлдарного режисера-комедіографа Клода Зіді («Крильце чи ніжка», «Інспектор-роззява», «Відчиніть, поліція!»). Актор зіграв відразу дві ролі – двох схожих один на одного учасників знімального майданчика.
Каскадер-невдаха хапається за будь-яку роботу аби заробити на життя. Заради чергової халтури він навіть перериває власне весілля і опиняється без роботи та коханої. І лише на межі його чекає щасливий випадок – добре оплачувана робота дублером всесвітньо відомого актора бойовиків, який схожий на нашого героя як дві краплі води. Саме тоді каскадер і вирішує повернути наречену, скориставшись схожістю з зіркою.
Весела Пасха
Схоже, сценарій фільму був написаний після прочитання банального анекдоту: «повертається чоловік із відрядження додому, а у спальні…». Різниця лише в тому, що тут трохи навпаки: герой Бельмондо – невиправний ловелас, а його дружина – обдурена жертва. Щойно чоловік посадив її на літак – як познайомився з 18-річною красунею – героїнею Софі Марсо. І все розгорталося добре – дівчина погодилася піти до нового знайомого додому. От тільки плани дружини змінилися – і вона повернулася у «сімейне гніздечко».
У спробах врятувати шлюб, наш «донжуан» представляє потенційну коханку власною донькою, яка приїхала аби повідомити про свою вагітність. Традиційна комедія положень вийшла дуже смішною, не зважаючи на досить банальну головну сюжетну лінію.
Борсаліно
Гангстерська драма за участю двох секс-символів французького кіно – Бельмондо і Алена Делона. Марсель 1930-х років. Два напарника роблять спроби взяти під контроль нелегальний бізнес після вбивства їхнього боса – одного з кримінальних ватажків.
Але, така «робота» накладає ряд серйозних обмежень, і одне з головних з них – хрест на особистому житті, адже кримінальна діяльність і справжнє кохання не можуть співіснувати. Тож друзям доводиться зробити вибір: «пенсія» і щасливе життя, чи продовження боротьби за вулиці. І не факт, що перший варіант безпечніший, адже противники можуть сприйняти це за слабкість.
Спадкоємець
Ще один нетиповий для Бельмондо жанр – сімейна драма в центрі якої опиняється молодий чоловік. Його батько – успішний промисловець і політик (читай – олігарх) гине у авіакатастрофі, тож син мусить швидко повернутися із США і не лише взяти на себе управління бізнес-імперією батька, але і розібратися у сімейних таємницях.
У процесі головний герой знаходить відповідь на причини ворожнечі свого батька і тестя, а також починає розслідування обставин катастрофи, яка, на його думку, могла бути не випадковою.
Надзвичайний
Пародія на «бондіану» від дуету Бельмондо (актор) та де Брока (режисер). Разом вони працювали над фільмами «Картуш», «Людина з Ріо», «Невиправний», але найбільшу популярність здобула саме ця комедія, де герой Бельмондо – не надто успішний автор шпигунських романів.
Усі свої нереалізовані фантазії (розкішний будинок, красуня-сусідка) він реалізовує лише на папері, а свого головного персонажа змальовує настільки ідеально, що таємне кохання письменника відповідає взаємністю не йому, а головному герою романів. Залишається одне – написати новий роман так, аби суперагент перетворився на лузера і «відбити у нього» дівчину.
Улюбленець долі
Життя героя Бельмондо було наповнено розчаруванням. Мати його покинула ще дитиною, у цирковій трупі він отримав важку травму і вимушений був стати завгоспом… Утім, будь-яка криза – це лише шлях до успіху, і чоловік заявляє про себе, як про успішного підприємця, створює родину, засновує власну бізнес-імперію, виховує дітей…
Але краще на душі йому стає лише тоді, коли він наважується залишити усе і поїхати туди, де він колись був щасливим з першою дружиною. Все йшло добре (якщо не зважати на фальшиві документи, поліцію і пошуки «зниклого без вісти»), аж поки не настав час рятувати компанію, яку син ледь не довів до банкрутства.
Знедолені
Класичний роман Віктор Гюго «переїхав» у ХХ століття. Заарештованого водія відомої шляхетної особи підозрюють у вбивстві роботодавця і арештовують. Його дружина залишається без засобів для існування і вимушена спочатку спробувати працювати повією, а потім – накласти на себе руки, отримавши звістку про смерть чоловіка. За кілька десятиліть їхній постарілий син (його роль також виконав Бельмондо) у розпал Другої світової війни допомагає подружжю євреїв врятуватися від переслідувань нацистів.
Фільм отримав приз глядацьких симпатій на Чиказькому кінофестивалі та був визнаний найкращою іноземною стрічкою 1995 року за версією Національної ради кінокритиків США і за версією журі премії «Золотий глобус».