Біллі Боб Торнтон – не лише актор. Він ще й успішний режисер, сценарист і навіть співак. До речі, головні свої кінонагороди майстер отримав не за акторську гру, а саме за сценарій.
Проте, не будемо забігати наперед – пропонуємо вам підбірку з 8 найкращих ролей, які зробили Біллі Боба Торнтона відомим широкому загалу. В хронологічному порядку, а не за важливістю.
Вигострене лезо (1996)
10 років роботи в кіно. Майже три десятки фільмів та серіалів позаду. Біллі Бобу Торнтону вже 41 рік, а він лише один з багатьох у цій індустрії. Причому більшість ролей навіть не другого плану (хоча й не епізодичні – що вже добре). Але наполегливий чоловік свого добився, взявши ініціативу у свої руки.
Після «Вигостреного леза» про нього заговорили, як про справжній талант. Трампліном стала драма, до якої актор сам написав сценарій і приміряв на себе функції режисера. Вийшло майже ідеально: за роль розумово неспроможного чоловіка, якого в дорослому віці випустили з психіатричної лікарні, Торнтон отримав «Оскар» за найкращий сценарій і претендував на найголовнішу номінацію цієї премії – за найкращу головну чоловічу роль.
Простий план (1998)
За два роки Біллі Боб Торнтон знову отримав номінацію на Оскар. Тепер уже за найкращу чоловічу роль другого плану. Тут він – один з братів, які разом з приятелем знаходять у лісі літак, що зазнав катастрофи. На борту – труп пілота і 4 мільйони доларів у сумці. Швидше за все, гроші – брудні і за ними обов’язково прийде хтось, кому нескладно буде порушувати закон, повертаючи знахідку собі. Втім, трійця наважується привласнити знахідку.
Оскар наш герой не отримав, проте заслужив дві менш престижні нагороди за свою акторську гру – від кінокритиків Чикаго та Бостона.
Людина, якої не було (2001)
Кінець 40-х. Каліфорнія. Герой Торнтона – перукар, якому остогиділа робота та життя – тож він відчайдушно хапається за можливість відкрити власний бізнес. Єдина проблема – стартова інвестиція у розмірі 10 тисяч доларів. Щоб зібрати потрібну суму, перукар Ед вирішує шантажувати начальника своєї дружини…
А далі – шалений ланцюжок подій, і кожен наступний крок героїв лише ускладнює і без того непросту ситуацію. Аж до кількох смертей. Щось схоже за стилістикою Торнтон втілить у найвідомішому своєму серіальному образі, але про це – трішки нижче. А ця кримінальна драма братів Коенів принесла їм нагороду за найкращу режисуру на Канському кінофестивалі.
Сам Біллі Боб Торнтон отримав нагороду як найкращий актор за версією Національної ради кінокритиків США та був номінований на Золотий глобус.
Бандити (2001)
У 1985 році дует зловмисників пограбували банк вишуканим способом – без жодного пострілу за чітко продуманим планом. Через 16 років ця історія лягла в основу кримінальної комедії Баррі Левінсона («Людина дощу», «Тутсі»), а ролі тих самих грабіжників чудово виконали Брюс Вілліс (крутий харизматичний) та Біллі Боб Торнтон (тихий і вічно переляканий).
За нашими героями після серії успішних пограбувань ганяється вся поліція та ФБР, а коли до них приєднується жінка – ситуація виходить з-під контролю. Адже правоохоронці вважають її заручницею, а головні герої починають конкурувати за серце супутниці.
Стрічка принесла Торнтону номінацію на Золотий глобус і традиційну вже перемогу за версією Національної ради кінокритиків США за найкращу чоловічу роль.
Бал монстрів (2002)
Романтична драма про вдівця з дивною професією – вмикач рубильника під час страти злочинців методом електричного стільця. Герой Торнтона анітрохи не соромиться своєї роботи і навіть мріє, що його син продовжить династію. Втім, все пішло не за планом – і кату доводиться радикально переглянути свої погляди на життя.
Ставши свідком нещасного випадку, він починає усвідомлювати нікчемність усього, що було до цього в його житті і починає знищувати власних «монстрів», долаючи крок за кроком шлях, кінцевою зупинкою якого має бути душевний спокій і щастя, як він його розуміє.
Окремий аргумент за те, щоб подивитися фільм – наявність у ньому повністю оголеної Голлі Беррі і максимально відвертих сцен за її участі. Беррі, до речі, отримала за роль премію Оскар. А Біллі Боб Торнтон… правильно – перемогу за версією Національної ради кінокритиків США за найкращу чоловічу роль.
Поганий Санта (2003)
Чорна комедія для дорослих стала логічним елементом у кар’єрі Торнтона після кумедних «Бандитів» і відверто еротичного «Балу монстрів». Об’єднати вийшло так уміло, що у захваті були не лише глядачі, але й журі Золотого глобуса.
Роль алкоголіка-рецидвіста, який заробляє на життя, обкрадаючи в образі Санти супермаркети, куди влаштовується підробляти напередодні Різдва, а потім витрачає кошти на бухло і жінок, – несподівано органічно припала до лиця актору. І лише зустріч з дивним хлопчиком, який не вірить у Санту, але хоче подружитися з рецидивістом, кардинально змінює головного героя.
Роль Торнтон отримав у конкуренції з Біллом Мюрреєм та Джеком Ніколсоном. І відпрацював так, що отримав цілком заслужений Золотий глобус.
У 2016 році вийшов сиквел стрічки – «Поганий Санта-2», проте він заробив здебільшого негативні рецензії. Все ж таки, варто вчасно зупинятися.
У променях слави (2004)
Ще одна реальна історія в основі сюжету. Стрічка розповідає про спортивний шлях команди одного з техаських коледжів. Основна ставка тренера – на зіркового форварда, але той вже на початку сезону зазнає важкої травми – тож наставнику та іншим членам команди потрібно зціпити зуби і придумати та реалізувати нову стратегію.
Спортивна драма цікава ще й тим, що Біллі Боб Торнтон – син відомого тренера Біллі Рея Торнтона, тож роль наставника команди для нього стала ще й певною віхою не лише у кар’єрі, але й у власному житті. А стрічка отримала головну премію Американського інституту кіно, як найкращий фільм року.
Фарго (2014)
Перший сезон серіалу, що відразу став культовим. І цей статус 10 серій отримали насамперед завдяки ролі Торнтона – соціопата-вбивці Лорна Малво. Він запускає ланцюгову реакцію подій, які змушують не відриваючи погляд від екрану ані на мить слідкувати за перебігом сюжету. Це неможливо описати – це треба бачити.
Черговий Золотий глобус для Біллі Боба Торнтона і номінація на Еммі, програна лише тому, що того ж року на екрани вийшов Бенедикт Камбербетч у образі Шерлока Голмса.