До того, як три роки тому ім’я Кевіна Спейсі опинилося у епіцентрі сексуального скандалу пов’язаного з домаганням з боку актора до юного 14-річного колеги, яке нібито відбувалося за 30 років до цього, його називали одним з найкращих акторів Голівуду.
Заплямовану репутацію не вдалося остаточно очистити навіть після того, як минулого літа прокуратура зняла усі обвинувачення. Ні, менш талановитим Кевін Спейсі не став, але ЗМІ тепер зазвичай не наважаються включати актора у різного роду рейтинги, аби не нарватися на критику з боку суспільства.
Ми ж до дня народження без перебільшення геніального актора пропонуємо добірку найкращих його ролей. Кожен з цих фільмів – обов’язковий для перегляду, не зважаючи на те, який жанр вам більше до вподоби. Адже Кевін Спейсі – над жанрами. Є тільки він, його герой – і вражені глядачі. Невідомо, коли режисери та продюсери оговтаються та знову почнуть запрошувати актора до співпраці. Тож поки що – ТОП-12 фільмів за участі Кевіна Спейсі, зняті до 2018 року.
Рефері (1994)
Кримінальна комедія. У Керолайн та Ллойда (Кевін Спейсі) не ладнається шлюбне життя. І навіть напередодні Різдва вони думають не про свято, а про те, як дошкульніше вколоти одне одного під час сімейних сварок. Аж раптом у їхньому будинку з’являється гангстер, який бере подружжя у заручники.
Незабаром до них приєднується син, якого теж доводиться взяти в заручники. А коли у двері стукаються гості, заручників стає вже занадто багато. Втім, велика присутність «глядачів» не зупиняє Ллойда та Керолайн. Вони продовжують сваритися навіть за таких обставин – тож тепер лиходій мусить мирити пару.
На драйві (2017)
Ще одна кримінальна історія, але тепер – все по-серйозному. Юний шибайголова викрадає машину «не у того» – у місцевого очільника злочинної мережі Дока (Кевін Спейсі). Тож тепер – вимушений відробляти «борг», виконуючи функції водія під час пограбувань.
Коли справа заходять надто далеко – головному герою потрібно робити вибір усього свого життя: кохання чи кримінальний світ з його легкими грошима. Втім, вибір хлопця явно не потішить Дока…
Корабельні новини (2001)
Драма, в основі якої – роман-лауреат Пулітцерівської премії від авторки «Горбатої гори» Енні Пру. Вона може здатися дещо нудною та затягнутою (власне, режисер – швед, що багато чого пояснює), проте утримує увагу на екрані завдяки пронизливому сюжету та майстерності акторів.
Кевін Спейсі тут – невдаха Койл, якому зраджує (а згодом гине) дружина, а батьки накладають на себе руки. У пошуках сенсу життя чоловік переїздить до провінційного містечка на березі океану у Канаді, де зустрічає нове кохання. Вразливість героя вишукано передана Спейсі. Дивлячись «Корабельні новини» не уявляєш, як цей актор однаково переконливо виглядає і тут, і в образі цинічного політика у «Картковому будинку». Краса у сумі принесла Кевіну Спейсі третю номінацію на «Золотий глобус».
Посередник (1998)
Професіонал-переговорник, послугами якого користується поліція під час спілкування з терористами, Кріс Сабіан (Кевін Спейсі) отримує нове завдання. І воно дуже незвичне – адже по той бік із заручниками та зброєю у будівлі зачинився… колега Сабіана – такий самий посередник у перемовинах зі злочинцями.
Віртуозна психологічна дуель двох майстрів своєї справи, двох характерів принесла фільму номінацію на премію «Сатурн» (найкращий пригодницькій фільм) та дві перемоги від American Black Film Festival (найкращий фільм, та режисура).
Планета Ка-Пекс (2001)
Пацієнт психіатричної лікарні Прот (Кевін Спейсі) переконаний, що він – прибулець з планети Ка-Пекс, яка розташована за тисячу світлових років від Землі. Прот настільки переконливий, що з часом головний лікар сумнівається у першому діагнозі і наважується на небезпечний експеримент, аби вирушити у ризиковану «подорож» і отримати остаточну відповідь: псих перед ним чи інопланетянин.
Науково-фантастична драма, де головний козир не карколомний сюжет, а неймовірно талановита гра акторів. Зокрема, Спейсі отримав за роль чергову номінацію за найкращу чоловічу роль. Цього разу – «Сатурн».
Біля моря (2004)
Біографічна драма про амбіційного перфекціоніста – співака Боббі Деріна, який важко прокладає свій шлях до вершин музики, до слави. І паралельно намагається утримати сімейний баланс.
У цьому пристрасному проекті Спейсі виступив не лише як виконавець головної ролі, але й у статусі режисера, сценариста і продюсера. Дізнавшись, що Warner Brothers планують зняти стрічку, він наполіг на своїй участі, монополізувавши усі етапи роботи. Чимало сумнівів було щодо вікових неузгоджений (герой – на 20 з гаком років молодший, ніж актор), проте Кевін Спейсі своєю роботою змусив скептиків замовкнути. А коли ще й заспівав (так, без фонограм та дублерів), то талантом і схожістю голосів шоковані були навіть музичні критики та історики.
Гленгарі Глен Росс (1992)
Одна з перших кіноробіт Кевіна Спейсі. І прекрасна нагода працювати на змінальному майданчику поруч з легендами – Аль Пачіно, Алекои Болдуїном, Едом Гаррісом, Аланом Аркіном, Джонатаном Прайсом та Джеком Леммоном (майже три десятки номінацій та 4 статуетки Оскар і 16 перемог від «Золотого глобусу» на всіх).
Цей неймовірний досвід згодом Спейсі конвертував у дві власні Оскари, але про це пізніше. Поки ж у середині 90-х він зіграв роль другого плану у екранізації п’єси, яка свого часу отримала Пулітцерівську премію – про торгових агентів, які змагаються за майбутні перспективи: або кар’єрний прорив, або звільнення. І на фоні цих «монстрів» – не менш природно виступає трішки незграбний, але жорсткий менеджер Джон Вільямсон у виконанні Кевіна Спейсі.
Шикарні діалоги та неперевершений акторський ансамбль роблять фільм, відомий у нас під назвами «Американці» або «Ділки», одним з найкращих за останні 30 років.
Таємниці Лос-Анджелеса (1997)
Стрічка, що й через 23 роки після появи посідає місце на межі ТОП-100 найкращих фільмів за версією IMDB, безперечно, заслуговує на увагу. І найбільша невдача «Таємниць» – вихід того ж року на екрани «Титаніку». Тому 9 номінацій на Оскар (у тому числі і для Спейсі) принесли «лише» дві перемоги – за сценарій та жіночу роль другого плану.
Три детективи (Гай Пірс, Рассел Кроу та Кевін Спейсі) розслідують вбивство у Лос-Анджелесі 50-х. Герой Спейсі Джек Вінснес – зухвалий пихатий коп – не найчесніший у цій трійці і у всьому місті загалом. Його більше турбує власна репутація та цікавість з боку телебачення, ніж результат. Але йому доводиться змінити пріоритети, коли гине один з його друзів.
Складна багатошарова вистава змушує невідривно слідкувати за розвитком сюжету і ставить нові й нові запитання, тримаючи відповіді аж до самого фіналу.
Плавання з акулами (1994)
Потрібен актор на роль цинічної наволочі – керівника. Запросіть Кевіна Спейсі. У цьому амплуа актор неодноразово з’являвся на екрані (серед найбільш свіжих прикладів – серіал «Картковий будинок» та кримінальна комедія «Нестерпні боси»). А почалося вся саме з 1994 року.
У найкращих садистських тонах Кевін Спейсі грає роль продюсера Бадді Акермана, який постійно принижує підлеглих і отримує натхнення для роботи, створюючи пекло для інших. Але коли раптом на поверхню випливає його власна вразливість – починається найцікавіше. Чудова чорна комедія.
Сім (1995)
Класичний трилер від режисера Девіда Фінчера («Бійцівський клуб», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона»). Серійний вбивця-психопат випромінює впевненість та зверхність, а його особистість настільки складна, що після фінальних титрів ви ще кілька днів будете прокручувати у голові його поведінку, як ілюстрацію рафінованого зла.
«Я був сьогодні у тебе вдома, після того, як ти пішов… Я пробував вжитися в роль чоловіка і пожити, як нормальна людина… Хотів спробувати… Але все даремно. Не вийшло – тож я взяв сувенір… Її чарівну голівку…».
Джон Доу – один зі 100 найбільших лиходіїв світового кінематографу. Він завжди на крок попереду детективів, холоднокровно розігруючи свій диявольський сценарій, спираючись на християнську концепцію семи смертних гріхів. «Сім», ймовірно, головний хіт у кар’єрі Кевіна Спейсі, якщо не рахувати роботу на телебаченні.
Звичайні підозрювані (1995)
Зіграти ролі двох культових антигероїв протягом одного року – бінго. Таке завдання не кожному до снаги, але Кевін Спейсі – не кожен. Тож можна вважати, що свій перший Оскар він отримав частково за «Сім» і значною мірою за «Звичайних підозрюваних».
Диявол дійсно ховається в деталях. У деталях геніальної гри Спейсі – у позах, нервових тиках, на перший погляд прохідних репліках… Фільм – один з небагатьох, які можна з тим самим захопленням, що й вперше переглядати вдруге чи втретє.
30-е місце у рейтингу IMDB, потрапляння до ТОП-10 найвидатніших детективів за всю історію Голівуду. Статус найбільш стильного фільму 90-х. Безперечно, потрібно дивитися.
Краса по-американськи (1999)
Криза середнього віку 42-річного Лестера Бернема стає головним «паливом» для розвитку сюжету. Герой Кевіна Спейсі ненавидить свою роботу, його дратують сусіди, а у подружньому житті все менше романтики і все більше сварок. Він втомився від необхідності лицемірити, але не має сил і мотивації щось змінити. Тож зупинити процес перетворення на пересічного невдаху може лише спокуслива подружка доньки-старшокласниці.
Захопившись, Бернем вирушає у подорож самопізнання та самовдосконалення, яка привела його до усвідомлення того, що таке насправді щастя. А самого Спейсі – до Оскара за найкращу чоловічу роль.
Бонус. Картковий будинок (2013–2017)
Робота для телебачення – зовсім інший вид кіномистецтва, але Кевін Спейсі у ролі політика, у якого не існує жодних моральних перепон на шляху до мети впорався із новим викликом на відмінно. Френк Андервуд – людина, якою керує виключно жага до влади проходить шлях від конгресмена до президента США, не зупиняючись ані перед подружньою зрадою, ані перед убивством.
Підступний маніпулятор став символом політичної корупції і коли після скандалу навколо особистого життя Кевіна Спейсі сценаристам довелося на ходу переписувати сценарій, аби позбутися головного героя, серіял згас. Останній сезон (без Френка Андервуда) став пересічною політичною драмою.
Якщо ви ще не дивилися «Картковий будинок – обов’язково передивіться. Політика майже усюди працює за схожими формулами. Якщо ж уже дивилися – порадимо ще дві роботи Кевіна Спейсі в схожому амплуа. Перша – серіал «Перерахунок», де актор приміряв образ Рона Клейна – головного радника Альберта Гора під час виборів президента США у 2000 році.
Друга – кримінально-біографічна драмедія «Джек Казино» про кар’єру республіканського лобіста Джека Абрамоффа – амбіційного та жадібного (до влади та грошей) корупціонера. Вочевидь, цей досвід став у нагоді Спейсі під ча зйомок у «Картковому будинку». Подивіться, як усе починалося…