Мисливець на привидів Білл Мюррей

Photo of author
Written By Сергій К

billmurray2

Легенді американського кінематографу виповнилося 72 роки. Коли звучить ім’я Білл Мюррей, то в першу чергу згадуються два фільми за його участю: «Мисливці за привидами» та «День Бабака».

Обидві стрічки, безумовно, надзвичайно успішні і стали культовими. А цитати героїв Мюррея живуть вже своїм повноцінним життям. Лише за ці дві ролі актор міг би потрапити до залу слави Голівуду. Але мінус у тому, що за цими роботами Білл Мюррей ніби сховав усі інші свої прекрасні акторські перемоги. А їх чимало. З нагоди 70-річчя пропонуємо вам ТОП-8 найкращих фільмів за участю Мюррея. Без «Мисливців за привидами» та «Дня Бабака».

9. Французький вісник (2021)

french_dispatsh

Оскільки Мюррей – один з регулярних акторів стрічок Веса Андерсона, то й свіженький «Французький вісник» не обійшовся без нього. Хоча фільм розділений на кілька історій, всі вони так чи інакше мусили “пройти” крізь персонаж Білла Мюррея. Варто додати, що сімдесятилітньому актору дуже пасувала роль чоловіка з чималим життєвим і професійним досвідом, у якого в підпорядкуванні команда тижневика.

8. Зламані квіти (2005)

broken_flowers

Джим Джармуш – специфічний майстер. Його роботи не збирають мільярдні прибутки в кінотеатрах і не потрапляють до ТОП класичних рейтингів. Проте, співпраця з цим культовим режисером – ознака того, що актор володіє геніальними можливостями. А коли сам Джармуш пише окрему роль під актора – то й поготів!

Трагікомедія «Зламані квіти» про те, як підстаркуватий ловелас, що раптом дізнався, що маж дорослого сина, вирушає на пошуки нащадка, – саме такий випадок. Фільм несподівано став найбільш касовою стрічкою режисера і навіть отримав нагороду Канського фестивалю. Тобто, це не такий вже й артхаус. Але нагадуємо: це – Джармуш, тож головне у фільмі не результат, а сама історія пошуку.

7. Водне життя зі Стівом Зіссу (2004)

the_life_aquatic_with_steve_zissou

Той, хто дивився у 90-х фільми за участю легендарного океанографа Жака-Іва Кусто, відразу упізнають антураж: човни, безкрайні водні простори, теплі персонажі і навіть червоні плетені шапочки на головах членів команди.

Надихнувшись життям Кусто режисер Вес Андерсон і виконавець головної ролі капітана команди дослідників Білл Мюррей видали нетрадиційну іронічну стрічку про помсту акулі, що з’їла напарника Стів Зіссу.

6. Скажений пес і Глорія (1993)

mad_dog_and_glory

Уявіть собі такий трикутник: самовпевнений пихатий гангстер, сором’язливий фотограф і жінка, прихильності якої вони прагнуть. І легендарне акторське тріо: Ума Турман, Роберт де Ніро та Білл Мюррей. Це вже варте перегляду. Але ще цікавіше, що гангстер – це не де Ніро, як можна було подумати, а Мюррей!

Таке перевтілення зі звичного образу трішки недолугого комічного героя стало справжньою знахідкою для актора. Білл Мюррей у ролі боса мафії виглядає не менш переконливо, ніж справжні майстри такого амплуа, приправивши роль притаманним собі комедійному сарказмом та здоровим цинізмом. Вийшла «убивча» суміш.

5. Святий Вінсент (2014)

st-vincent

Якщо ви роками формували образ впевненого у собі чоловіка, який в жодному разі не заплаче перед екраном, то навіть і не думайте над тим, щоб переглянути фільм «Святий Вінсент» у компанії того, хто має повірити у такий образ. Адже стрічка обов’язково вичавить сльози навіть у найбільш запеклого циніка.

Герой Білла Мюррея – ветеран в’єтнамської війни, який не пенсії розважається алкоголем, азартними іграми і стосунками з повією. Він – навряд чи ідеальний персонаж на роль головного героя шкільної доповіді для його 12-річного сусіда. Адже тема – людина, яку можна назвати святою. Втім, жодна людина не є безумовно пропащою – і все, що потрібно аби витягнути на божий світ найкращі риси – це любов.

4. Поховайте мене живцем (2009)

get_low

Драма, що заснована на реальних подіях 1938 року. Білл Мюррей – у ролі власника ритуального бюро, який пристає на пропозицію організувати похорон ще живого клієнта. Той сам звернувся з незвичний проханням, тож жодного криміналу.

Але які можливості для реалізації творчих задумів відкриваються! Наприклад, можна забезпечити рекордну відвідуваність заходу, організувавши лотерею серед гостей церемонії…

3. Академія Рашмор (1998)

rushmore

За великими рахунком кінематографічну кар’єру Білла Мюррея можна розділити на дві частини. Перша – до 1998 року, коли він грав переважно у комедіях (нехай серед них і немає тупеньких). В цей період вмістилися, зокрема, «Гольф-клуб», «Мисливці на привидів», «А як же Боб?», «Космічний джем» та чимало інших. Друга – після дебютної співпраці з Весом Андерсоном (потім у тандемі вони створили ще з десяток фільмів) і курсу на «непопсове» кіно.

Ще одна несподівана комедія, в якій дорослий успішний бізнесмен (у виконанні Мюррея) конкурує за серце овдовілої вчительки з… її учнем – популярним, але не надто талановитим у навчанні підлітком.

Роль промисловця Германа Блюма у «Академії Рашмор» принесла Мюррею номінацію на «Золотий глобус», а сама стрічка потрапила до 500 найкращих фільмів за всю історію кіно за версією відомого видання Empire.

2. Королівський вікенд (2012)

hyde_park_on_hudson

Тут персонаж Мюррея – найвідоміша з усіх втілених на екрані образів людина – президент США Франклін Рузвельт. Легендарна особистість та його стосунки з далекою родичкою Маргарет Саклі стали темою для наукових досліджень багатьма істориками. Втім, навіть знайдені після смерті жінки щоденники не дають остаточної відповіді про природу цих стосунків.

Автори фільму пропонують своє бачення, засноване на тих самих щоденниках і подане очима королівського британського подружжя (король Георг VI та його дружина, а нині – королева Єлизавета), які гостювали у садибі Рузвельта напередодні Другої світової війни.

Історико-романтична драма, як і не могло бути інакше з Мюрреєм, просочена іронією та тонким гумором, а тому сприймається на одному диханні, виконуючи як розважальну, так і повчальну місію. А Білл Мюррей отримав номінацію на «Золотий глобус».

1. Труднощі перекладу (2003)

lost_in_translation

Єдина номінація в кар’єрі Білла Мюррея на премію Оскар. Єдина перемога в кар’єрі Білла Мюррея у боротьбі за «Золотий глобус». Фільм – яскравий плакат про те, що актор – однаково геніальний як у амплуа комедійного актора, так і у глибоких драматичних образах.

Герой Мюррея – актор (як несподівано!), який отримав запрошення знятися у рекламі в Японії. Була би звичайна «халтура», якби не випадкова зустріч з дружиною фотографа (її роль виконала Скарлет Йоганссон). Люди зовсім різних інтересів, віку та смаків несподівано опиняються у вирі дивних почуттів. Про нього не можна говорити вголос, а мовчанка раз у раз провокує напівкумедні (і напівдраматичні) непорозуміння.

Не лише роль Білла Мюррея, але й сам фільм регулярно опиняється у переліку найбільш успішних кінотворів ХХІ століття. Однозначно варто дивитися.