У полоні. 12 найбільш видовищних фільмів про заручників

Photo of author
Written By Сергій К

inside_man-426941467-large

На початку тижня вся Україна спостерігала за перебігом подій у центрі Луцька, де терорист протягом 12 годин утримував заручників у автобусі.

На щастя, все завершилося гепіендом, але все ж таки – набагато краще слідкувати за такими історіями і перейматися долями людей, що потрапили в критичні обставини, коли мова йде про кіно.

Тож, якщо вам не вистачає гострих відчуттів у реальному житті – ласкаво просимо переглянути найбільш вдалі стрічки про терористів та заручників. Тим більше, що в цьому жанрі більш ніж достатньо драматичних елементів, які легко провокують глядачів на базові емоції – страх, гнів, співчуття, полегшення. Ці чотири інгредієнти – і успішне кіно готове.

Мюнхен (2005)

munich__s

Драма Стівена Спілберга заснована на олімпійській трагедії 1972 року та її наслідках. Тоді в Мюнхені арабські терористи з палестинської організації «Чорний вересень» вбили 11 членів делегації Ізраїлю, протримавши перед тим їх у заручниках і ведучи переговори з поліцією та представниками уряду.

Стрічка не стільки про сам теракт, скільки про те, як агенти ізраїльської розвідки – «Моссаду» – кілька років розшукує замовників, організаторів та виконавців убивства аби помститися їм. «Мюнхен» заслужено зібрав п’ять номінацій на Оскар. Втому числі – за найкращий фільм, найкращу режисуру, сценарій та музику.

Капітан Філіпс (2013)

captain-phillips1

Знову реальні події. Цього разу – про сомалійських піратів, які спочатку нападають на вантажне судно, а потім беруть у заручники капітана і намагаються з ним втекти від міноносця ВМС США. Екранізував історію режисер Пол Грінграс («Перевага Борна», «Ультиматум Борна»).

Пригодницький трилер отримав хороші відгуки (наприклад, на IMDB у нього оцінка 7.8) і кілька номінацій на Оскар (найкращий фільм, найкраща чоловіча роль другого плану, найкращий сценарій), але чимало учасників подій після виходу фільму на екрани розкритикували героїчний образ капітана. За їхніми словами персонаж Тома Генкса («Форест Гамп», «Філадельфія») у реальному житті поводився зовсім інакше: через власну впертість завів судно у пастку до піратів і ніяк не протистояв нападникам.

Так чи інакше, але Том Генкс, який перед зйомкам спеціально літав до Філіпса аби надихнутися та дізнатися більше деталей, прекрасно передав не лише героїзм героя, але й напружену атмосферу страху.

Кі-Ларго (1948)

key_largo

Якщо вам потрібно сховатися від правоохоронної системи США – то найкраще це зробити у готелі Кі-Ларго (Флорида) в компанії з такими зірками кіно середини ХХ століття, як Гамфрі Богарт («Касабланка», «Сабрина»), Едвард Робінсон («Маленький Цезар», «Десять заповідей») та Лорен Беколл («Аплодисменти», «У дзеркала два обличчя»).

Історія про гангстера, який тримає у заручниках мешканців готелю і несподівано отримує відсіч від лінивого цинічного «вимушеного» героя – класика чорно-білого Голівуду. Стрічка отримала Оскар (жіноча роль другого плану) і заслужено відзначається критиками у різного рожу рейтингах.

Рай та пекло (1963)

high_and_low

Виконавчий директор компанії готує успішну угоду, в яку вкладає чи не усі свої заощадження. Аж раптом він отримує шокуючий телефонний дзвінок: «ваш син у нас – готуйте викуп». Коли з’ясовується, що викрадачі помилилися і забрали сина водія директора, перед чоловіком постає моральна дилема: врятувати хлопця чи власний бізнес?

Це один з найкращих драматичних фільмів легендарного японського режисера Акіри Куросави, і точно найкращий з тих, де немає самурайського меча. В рейтингу IMDB – «Рай та пекло» знаходиться у списку 100 найкращих фільмів за всю історію кінематографу (станом на 24 липня 2020 року посідає 82 місце).

Захоплення підземки 123 (1974)

the_taking_of_pelham_123

Схема проста: четверо в масках беруть у заручники вагон метро та погрожують убити пасажирів, якщо не отримають 1 мільйон доларів протягом години. Кожна хвилина запізнення – один вбитий заручник. Влада Нью-Йорку вирішує погодитися, оскільки правоохоронці переконані, що з викупом гангстери не матимуть жодного шансу на те, аби втекти.

Фільм захоплює як сюжетною складовою (спойлер – правоохоронці помилялися), так і напругою, що відчуваються навіть крізь екран та 46 років. Тут варто віддати належне грі Волтера Маттау та Роберта Шоу. Можливо, ви про них не чули, але достатньо сказати, що зіграла пара набагато переконливіше, ніж Дензел Вашингтон та Джон Траволта у однойменному рімейку 2009 року.

Міцний горішок (1988)

die-hard-elevator-shaft

Тут питання лише одне: це ідеальний бойовик чи ідеальний екшн? Класичний сюжет з героєм-одинаком, який зриває «поганим хлопцям» спробу теракту і звільняє заручників. Бездоганний Брюс Вілліс в образі поліцейського Джона Маклейна. Як результат – ідеальний блокбастер з ідеальними вкрапленнями романтики та гумору.

Цікаво, що ледь не усі зірки бойовиків від Шварцнеггера до Сталлоне відмовлялися від ролі, поки брудну майку не надягнув на себе Вілліс. Вийшло ідеально. 126-е місце в рейтингу IMDB.

Собачий полудень (1975)

dog-day-afternoon

Цей фільм Сідні Люмета («12 розгніваних чоловіків», «Ігри диявола») не міг бути ані гіршим, ані кращим. В центрі сюжету – спроба пограбування банку гангстерами-початківцями, ролі яких зіграли Аль Пачіно («Запах жінки», «Ірландець») та Джон Казале («Хрещений батько», «Мисливець на оленів»). Але щось пішло не так, і тепер навколо поліція та ЗМІ, а всередині – заручники.

Симпатія до грабіжників, які панічно розробляють новий план, – зовсім не означає, що ви погана людина. Просто актори настільки майстерно розкрили мотиви, почуття та емоції головних героїв, що… Коротше, цей фільм також необхідно назвати ідеальним. І п’ять номінацій на Оскар плюс перемога за найкращий сценарій – тому найкраще підтвердження.

Фарго (1996)

farrrgo

Продавець-невдаха вигадує хитромудру схему викрадення своєї дружини і отримання викупу від свого багатого свекра. Несподіваний погляд на заручника і «терориста», який точно має бути в цьому списку.

Класика від братів Коенів. Один з найкращих фільмів 90-х, який нині отримав реінкарнацію у вигляді надзвичайно успішного однойменного серіалу. Чорна комедія, яка стає кращою з кожним переглядом і за яку Френсіс Макдорманд («Три білборди за межами Еббінга, Міссурі», «Північна країна») отримала заслуженого Оскара за роль кумедної вагітної поліціянтки.

Телефонна будка (2002)

phone_booth

Клаустрофобний трилер з незвичайним форматом взяття в заручники. Жертва – у телефонній будці і якщо залишить її, отримає кулю між очі від снайпера. Герой Коліна Фаррела («Залягти на дно в Брюгге», «Джентльмени») зраджує дружині та не зізнається коханці, що одружений. І раптом – опиняється сам на сам з борцем за справедливість, який вимагає не грошей, а того аби чоловік зізнався, що обманює жінок.

В тісній будці під прицілом у статусі маріонетки убивці з часом, що не просто повільно тягнеться, а застиг, здається назавжди. Ви й не помітите, коли у вас від переживань спітніють долоні – настільки будете захоплені майстерною фанатичною грою Фаррела. Альфред Гічкок був би у захваті. Тим більше, що маестро розглядав свого часу схожий сценарій, але так і не наважився його реалізувати.

Швидкість (1994)

speed

Або «Автобус, який не може уповільнитися», якщо говорити у стилі Гомера Сімпсона. Поліцейський у виконанні Кіану Рівза («Матриця», «Джон Вік») та випадкова пасажирка Сандра Баллок («Гравітація», «Пташиний короб») мусять підтримувати швидкість автобуса на рівні не менше 80 кілометрів на годину. Якщо машина уповільниться – спрацює бомба, яку терорист встановив десь у заповненому пасажирами салоні.

Вибуховий (у всіх значеннях цього слова) блокбастер – зразковий приклад того, наскільки ідеальним сюжет із заручниками є для фільмів у жанрі екшен. Втім, є й ложка дьогтю у вигляді жахливого сиквелу «Швидкість-2». Не дивіться його – він має бути у списку «10 фільмів про терористів, які жорстокіші ніж терористи».

Перемовник (1998)

negotiator_

Недооцінений на нашу думку трилер, знятий у співпраці американських та німецьких кінематографістів. Головні ролі у фільмі виконали Семюел Л. Джексон («Невразливий», «Джанго вільний») та Кевін Спейсі («Краса по-американські», «Картковий будинок»). Обидва – посередники під час звільнення заручників. Обидва – професіонали своєї справи. От тільки одного з них звинуватили у вбивстві. Все, що йому залишається – взяти заручників і вимагати справедливого розслідування справи. На місце подій приїздить інший перемовник, аби виконати свою роботу.

Фільм перетворюється на боротьбу двох неординарних розумів, двох талановитих дипломатів та психологів. І часом здається, що перед нами два найкращі актори сучасності.

Не впіймали – не злодій (2006)

inside_man-426941467

Коли фокусник виймає з капелюха кролика – у глядачів виникає не лише здивування, але й здорове бажання розібратися у секреті трюку. Коли група незнайомців грабує банк і бере заручників – для перемоги поліцейські мають не просто оточити будівлю і готувати штурм, але й розгадати план зловмисників. Тим більше, що план – неперевершений. А інтрига фільму буде тримати вас до самісіньких титрів.

Кримінальний трилер за участю Дензела Вашингтона («Праведник», «Тренувальний день»), Клайва Овена («Близькість», «Місто гріхів») та Джоді Фостер («Мовчання ягнят», «Іллюзія польоту»), які забезпечили фільму успіх у прокаті (185 мільйонів доларів прибутку за меншої у 4 рази собівартості) і високі оцінки глядачів (7.6 на IMDB).